Our range of products include tapered roller bearings, spherical roller bearing, cylindrical roller bearings, needle roller bearings, rexnord roller bearing and ina ball bearing.
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 30205 |
| Brand | NTN |
| Type | Automobile bearings |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Chrome Steel |
| Type of Bearing | Tapered Roller |
| Packaging Type | Box |
| Configuration | Single Row |
| Country of Origin | Made in India |
Tapered Roller Bearings are designed to handle combined radial and high axial loads due to their tapered rollers and raceways. They offer high load capacity, rigidity, and durability, making them ideal for automotive wheel hubs, gearboxes, axles, conveyors, rolling mills, and heavy industrial machinery. Commonly supplied as single-row, with matched pairs for bidirectional axial loads.
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Brand | SKF |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Bearing | Spherical Roller |
| Material | Stainless Steel and Brass |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Bore Diameter (d) | 40 mm |
| Bore Size | 50 mm |
| Outer Diameter | 80 mm |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Bore Diameter | 25 mm |
| Design | NU |
| Bore Size | 20 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Bearing | Roller |
| Material | Chromium Steel |
| Surface Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Outside Diameter | 40 mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Needle Bearing Type | Drawn Cup |
| Bearing Brand | NTN |
| Bore Size | 50 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Bearing | Needle Roller |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finishing | Polished |
| Thickness | 4 mm |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Outside Diameter | 54 mm |
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Tapered Roller |
| Inside Diameter (Bore) | 25 mm |
| Outside Diameter | 62 mm |
| Number of Rows | Single Row |
| Product Brand | SKF |
| Material | Bearing Steel |
| Application | Industrial |
| Bore Type | Cylindrical |
| Seal | With Seal |
| Lubrication | Grease |
| Load type | Radial and Thrust |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Needle Roller |
| Material | Bearing Steel |
| Bore Size | 10 mm |
| Outer Diameter | 24 mm |
| Width | 12 mm |
| Cage Type | Caged |
| Seal Type | Open |
| Row Type | Single Row |
| Outer Profile | Cylindrical |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Drawn Cup Type | Open End |
| Bearing Brand | NTN |
| Bore Size | 80 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Bearing | Drawn Cup Needle Roller |
| Surface Finishing | Polished |
| Material | Chrome Steel |
| Packaging Type | Box |
| Outside Diameter | 100 mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Ball Diameter | 10 mm |
| Housing Type | Flange Mount |
| Load Capacity | Up to 100 kg |
| Material | Brass, Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Bearing | Single Roller |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 304 |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Configuration | Double Row |
| Bore Size | 20 mm |
| Bearing Brand | SKF |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Finishing Type | Polished |
| Type of Bearing | Double Row Thread Roller |
| Material | Stainless Steel |
| Number Of Rows | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 250 mm |
| Type of Bearing | Thrust Roller |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Outside Diameter | 300 mm |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| SS Grade | SS 304 |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Bore Size | 50 mm |
| Bearing Brand | SKF |
| Outer Diameter | 100 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Grade | SS 304 |
| Hardness | 90 HRC |
| Type of Bearing | Roller |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Devang Rameshchandra Shah (Owner)
Deshna Enterprise
A-604,Humsub, CSL Parmanand, Mehta Road Near Varahi Mata Temple Off, Shankar Lane Kandivali West
Mumbai - 400067, Maharashtra, India