Prominent & Leading Retail Trader from Mumbai, we offer spherical roller bearing, fafnir precision bearings, skf ball bearings, pedestal bearings (pedestal type bearing units), barden super precision ball bearings and self aligning bearings.
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 8 |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Polished |
| Type of Bearing | Spherical Bearing |
| Material | Chrome Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Bore Diameter (d) | 40 mm |
| Bore Size | 50 mm |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Fafnir |
| Bore Size | 30 mm |
| Material | Chrome Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Number Of Rows | Single Row |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Finishing Type | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Bearing Series | 6000 |
| Brand | SKF |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
| Outside Diameter | 100 mm |
| Bore Size | 50 mm |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Shaft Diameter | 40 mm |
| Bearing Series | SN |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bore Size | 20 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Bearing | Pedestal |
| Material | Cast Iron |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Color Coated |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Application | Electric Motor |
| Material | Chrome Steel |
| Brand | Barden |
| Shape | Round |
| Outside Diameter | 47 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Bore Size | 20 mm |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 10 mm |
| Bearing Series | 1200 |
| Sealing | Open |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Bearing | Self Aligning |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| SS Grade | SS 304 |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Type of Bearing | Pillow Block |
| Usage/Application | Industrial |
| Bore Size | 30 mm |
| Packaging Type | Box |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 10 mm |
| Bearing Series | 1200 |
| Sealing | Open |
| Usage/Application | Industrial |
| Outside Diameter | 80 mm |
| Type of Bearing | Self Aligning |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| SS Grade | SS 304 |
| Packaging Type | Box |
| Material | Brass, Stainless Steel |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bearing Series | 6000 |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Brand | NSK |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Material | Chrome Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Bore Size | 20 mm |
| Outside Diameter | 100 mm |
| Surface Finish | Polished |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Type of Bearing | Rod End |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Bore Diameter | 10 mm |
| Dynamic Load Rating | 1.75 KN |
| Outside Diameter | 30 mm |
₹ 399 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Type of Bearing | Spherical Plain |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Thickness | 10 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Bore Size | 150 mm |
| Outside Diameter | 200 mm |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Chrome Steel |
| Type of Bearing | Thin Section |
| Usage/Application | Industrial |
| Bore Size | 7.938 mm |
| Outside Diameter | 20 mm |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Miniature Ball |
| Series | R Series |
| Brand | NMB |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Chrome Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Bore Size | Polished |
| Outer Diameter | Polished |
| Packaging Type | Polished |
| Surface Finish | Polished |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 40 mm |
| Type of Bearing | High Speed |
| Bearing Number | 11 |
| Material | Brass, Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 23 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Outer Diameter | 80 mm |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Brand | SKF |
| Shape | Round |
| Material | Brass, Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
| Application | Automobile |
| Usage/Application | Industrial |
| Outside Diameter | 100 mm |
| Bore Size | 50 mm |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Single Row Deep Groove |
| Sealing | Open |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Bore Size | 25 mm |
| SS Grade | SS 304 |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
| Outside Diameter | 52 mm |
Devang Rameshchandra Shah (Owner)
Deshna Enterprise
A-604,Humsub, CSL Parmanand, Mehta Road Near Varahi Mata Temple Off, Shankar Lane Kandivali West
Mumbai - 400067, Maharashtra, India