Offering you a complete choice of products which include pillow block bearings (plummer block bearings), bearing plummer block, pillow block ball bearing, fyh pillow block and pillow block bearings for industrial shaft support.
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 15 mm |
| Bearing Series | UCP |
| Block Material | Cast Iron |
| Bearing Brand | NTN |
| Sealing Type | Double Seal |
| Shaft Fit | Set Screw |
| Material | Cast Iron |
| Duty Rating | Light Duty |
| Overall Height | 114 mm |
| Length | 206 mm |
| Centre Height | 52.7 mm |
| Inside Diameter | 50 mm |
| Mount Hole Size | 20 mm |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 20 mm |
| Material | Cast Iron |
| Bearing Type | Spherical Roller |
| Block Material | Cast Iron |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Treatment | Galvanized |
With the years of experience and expertise, we are engaged in manufacturing and supplying a wide array of Bearing Plummer Block. Our products are fabricated using premium grade raw material that ensure their durability and smooth functioning. These products are easy to use and do not require extra care and maintenance. Clients can avail a wide range of Blocks at market leading prices.
Features :
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Unit Type | Pillow Block |
| Bore Size | 20 mm |
| Locking Type | Grub Screw |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finish | Polished |
| Type of Bearing | Pillow Block Ball |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Material Grade | SS 304 |
With wide expertise in the domain, we have come up with a remarkable gamut of Pillow Block Ball Bearing that are applicable in various industrial areas. These bearings are stringently tested by our team of quality controllers before being delivered.
Features :
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 12 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Block Material | Cast Iron |
| Color | Blue |
| Material | Cast Iron |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Hardness | 90 HRC |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Round |
We offer our clients a quality range of FYH Pillow Block. Our offered products find application in material handling, conveyors and packaging machinery. FYH units are a famous world over for their quality reliability and reasonable prices, the world over.
UCP, UCF, UCT all varieties are availiable ex stock. We provide excellent solutions for Soya bean plants, steel making units, and any other process industry that has optimum automation.
Features :
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 12 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Hardness | 90 HRC |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Polished |
| Temperature Range | - 20 to 180 Degree C |
| Country of Origin | Made in India |
| Block Material | Cast Iron |
| Material | Mild Steel |
Devang Rameshchandra Shah (Owner)
Deshna Enterprise
A-604,Humsub, CSL Parmanand, Mehta Road Near Varahi Mata Temple Off, Shankar Lane Kandivali West
Mumbai - 400067, Maharashtra, India