Pioneers in the industry, we offer nsk linear bearings from India.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Bore Size | 20 mm |
| Series | 6000 |
| Brand | NSK |
| Usage/Application | Garment Machinery, Conveyer Equipment, Packaging Machinery, Electric Cars, Food Machinery |
| Type of Bearing | Linear |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 16 mm |
| Length | 1000 mm |
| Surface Finish | Polished |
Devang Rameshchandra Shah (Owner)
Deshna Enterprise
A-604,Humsub, CSL Parmanand, Mehta Road Near Varahi Mata Temple Off, Shankar Lane Kandivali West
Mumbai - 400067, Maharashtra, India