Leading Retail Trader of needle roller cages for general usage, iko needle bearing, machined type needle roller bearings, needle roller cages for engine connecting rods, shell roller bearing and thrust roller bearings from Mumbai.
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Cage Material | Mild Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Industrial |
| Bore Size | 50 mm |
| SS Grade | SS 304 |
| Surface Finish | Polished |
| Outside Diameter | 100 mm |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass, Stainless Steel |
| Type of Bearing | IKO Bearing |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
| Shape | Round |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Needle Bearing Type | Drawn Cup |
| Bore Size | 3 mm |
| Bearing Brand | NTN |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Brass |
| Surface Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Hardness | 90 HRC |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Needle Bearing Type | Drawn Cup |
| Bore Size | 3 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS 304 |
| Surface Finish | Polished |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Hardness | 90 HRC |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Application Type | Automotive |
| Inner Diameter | 30 mm |
| Thickness | 5 mm |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Polished |
| Type of Bearing | Shell Roller |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Outer Diameter | 50 mm |
| Bore Size | 10 mm |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass, Stainless Steel |
| Bore Size | 50 mm |
| Type of Bearing | Thrust Roller |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Outside Diameter | 100 mm |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Type of Bearing | Thrust Needle |
| Usage/Application | Industrial |
| Corrosion Proof | Yes |
| Finishing Type | Polished |
| Operating Temperature Range | - 20 Degree C to 80 Degree C |
| Outer Diameter | 100 mm |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Devang Rameshchandra Shah (Owner)
Deshna Enterprise
A-604,Humsub, CSL Parmanand, Mehta Road Near Varahi Mata Temple Off, Shankar Lane Kandivali West
Mumbai - 400067, Maharashtra, India