Offering you a complete choice of products which include linear guideway bearing and rexroth linear guide / linear motion guideway (rexroth lm guide).
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | SS 304 |
| Surface Finish | Polished |
| Unit Length | 3 m |
| Thickness | 5 mm |
- Self – aligning capability to absorb installation- error, suitable for the
High-speed automatic machines.
- MGN Series : Anti –corrosion ability, compact size
- MGW Series : Anti- corrosion ability, Wide rail, Miniature size ,High stiffness against
moment load
- Low noise design, smooth movement, quieter operation, steady lubrication and long service life.
- The Rolling element of steel ball substituted by the roller, designed for realizing the super-high rigidity and the high load ability.
-Well temperature resistant ability. Service temperature under 150 Deg C, and instance temperature can up to 200 Deg.
- Integrating the linear Guidway with magnetic encoder in one unit
- High Stiffness from linear guidway and high precision from magnetic encoder
- Sensor and magnetic strip inside to prevent damage from external material
- Non- Contact magnetic sensor ; long life
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Size | 20 mm |
| Block Type | Flange |
| Brand | Generic / Other |
| Component Type | Block & Rail Set |
| Rail Length | 1000 mm (1 mtr) |
| Usage/Application | Rail Block |
| Accuracy Grade | Normal (C) |
| Sealing | Standard Seals |
Devang Rameshchandra Shah (Owner)
Deshna Enterprise
A-604,Humsub, CSL Parmanand, Mehta Road Near Varahi Mata Temple Off, Shankar Lane Kandivali West
Mumbai - 400067, Maharashtra, India