Offering you a complete choice of products which include timing belt pulleys, taper lock pulley, classical timing pulley and v belts pulley.
₹ 70 / Piece Get Latest Price
| Pitch | 3 mm |
| Number of Teeth | 14 Teeth |
| Bore Size | 8 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Capacity | 1 ton |
| Diameter | 250 mm |
| Standard Lift | 6 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
| Temperature Range | -10 to +120 Degree C |
₹ 85 / Piece Get Latest Price
| Material | Cast Iron |
| Capacity | 1 ton |
| Standard Lift | 6 m |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature Range | -60 to 450 Degree F |
| Packaging Type | Box |
₹ 60 / Piece Get Latest Price
| Pitch | 3 mm |
| Tooth Profile | XL |
| Number of Teeth | 14 Teeth |
| Usage/Application | Industrial |
| Product Type | V Belt Pulley |
| Capacity | 1 ton |
| Number Of Grooves | Single Groove |
| Standard Lift | 6 m |
| Material | Aluminium |
| Diameter | 50 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Rust Resistance | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Outer Diameter | 4 inch (102 mm) |
| Groove Section | B |
| Number Of Grooves | 2 |
| Material | Carbon Steel |
| Finishing Type | Polished |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Temperature Range | -15 Degree C to 140 Degree C |
Devang Rameshchandra Shah (Owner)
Deshna Enterprise
A-604,Humsub, CSL Parmanand, Mehta Road Near Varahi Mata Temple Off, Shankar Lane Kandivali West
Mumbai - 400067, Maharashtra, India