Our product range includes a wide range of linear motion rolling guide, linear guide bearing, gamet bearings (super precision taper roller bearings), needle roller bearings, super precision bearings and cam followers (track rollers).
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Size | 20 mm |
| Block Type | Flange |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 100 mm |
| Diameter | 50 mm |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
| Hardness | 90 HRC |
| SS Grade | SS 304 |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Linear Type | Ball Bushing |
| Shaft Diameter | 8 mm |
| Block Size | 15 |
| Motion Type | Recirculating Ball |
| Seal Type | Double Seal |
| Mounting Type | Flanged |
| Material | Chrome Steel |
| Preload | Clearance |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 1 |
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| made in | india |
| Material | Bearing steel |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Needle Bearing Type | Drawn Cup |
| Bore Size | 3 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Bearing | Needle Roller |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finishing | Polished |
| Thickness | 4 mm |
| Packaging Type | Box |
| Hardness | 90 HRC |
| Shape | Round |
| Diameter | 100 mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Precision Class | P0 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball |
| Bore Size | 5 mm |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Type of Bearing | Super Precision |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 25 mm |
| Outside Diameter | 130 mm |
| Material | Brass, Stainless Steel |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Stud Type | Standard Stud |
| Material | Stainless Steel |
| Outer Ring Type | Cylindrical OD |
| Outer Diameter | 16 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Head Shape | Round |
| Grade | SS 304 |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Ball Bearing |
| Bore Size | 20 mm |
| Series | MJ |
| Material | Chrome Steel |
| Brand | RHP |
| Number Of Rows | Double Row |
| Usage/Application | Industrial |
| Finishing Type | Polished |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Gearbox Type | Helical |
| Bearing Type | Tapered Roller |
| Mounting Position | Input Shaft |
| Bore Size | 20 mm |
| Load Class | Light Duty |
| Speed Rating | 1500 rpm |
| Lubrication | Oil Bath |
| Housing Type | Split |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Application | Electric Motor |
| Material | Steel |
| Type | Ball Bearing |
| Is It Customized | Customisation |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Torque Range | 0.5–5 Nm |
| Limiter Type | Friction |
| Reset Type | Automatic |
| Material | Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 100 mm |
| Hardness | 90 HRC |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finish | Polished |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bearing Series | QJ 2 |
| Contact Angle | 35° |
| Bore Size | 20 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Type of Bearing | Four Point Contact |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| SS Grade | SS 304 |
| Shape | Round |
| Material | Brass, Stainless Steel |
₹ 399 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 10 mm |
| Material | Baring Steel |
| Number Of Rows | multitype |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Type of Bearing | Aerospace |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Aluminum, Brass |
| Shape | Round |
| Outside Diameter | 40 mm |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Polished |
| Grade | SS 304 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Tapered Roller |
| Bearing Number | 8 |
| Inside Diameter (Bore) | 25 mm |
| Outside Diameter | 62 mm |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Finishing | Polished |
| Type of Bearing | Roller |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 20 mm |
| Outer Diameter | 100 mm |
₹ 99 / Piece Get Latest Price
| FAG Series | 6000 |
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing |
| Bore Size | 10 mm |
| Sealing | Without Seal |
| Clearance | C2 |
| Application | Automotive |
| Country Of Origin | India |
| Packaging | FAG Box |
| Material | Stainless Steel (SS) |
| Import Status | Imported |
| location | Pan India |
Devang Rameshchandra Shah (Owner)
Deshna Enterprise
A-604,Humsub, CSL Parmanand, Mehta Road Near Varahi Mata Temple Off, Shankar Lane Kandivali West
Mumbai - 400067, Maharashtra, India