Pioneers in the industry, we offer industrial gear coupling, metallic disc o flex coupling, resilient grid coupling, spacer coupling (flexible spacer type shaft coupling), aluminium encoder coupling and pin bush coupling (pin & bush type flexible coupling) from India.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Torque rating | 500 Nm |
| Bore size | 20 mm |
| Coupling size | Size 100 |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Full Gear Coupling |
| Shape | Round |
| Max. Bore Diameter | 3 mm |
| Tooth Width Mm | 10 mm |
| Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Coupling type | Jaw |
| Torque rating | 50 Nm |
| Size | 3 inch |
| Bore size | 14 mm |
| Diameter | 28 mm |
| Material | Aluminum |
| Torque | 3150 N.M |
| Usage/Application | Structure Pipe, Gas Pipe |
| Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Bore Size | 3 mm |
| Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| SS Grade | SS 304 |
| Outer Diameter | 30 mm |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Size | 3 inch |
| Material | Aluminum |
| Diameter | 230 mm |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Nominal Torque | 3150 N.M |
| Usage/Application | Structure Pipe, Gas Pipe |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Bore Diameter [d1] (mm) | 6 |
| Bore Diameter [d2] (mm) | 6 |
| Maximum Speed(RPM) | 20000 |
| Outer Diameter (OD)(mm) | 25 |
| Length (mm) | 32 |
| Screws | 2 x M3 |
| Catch Shaft Type | Tighten |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bore size | 4 mm |
| Torque rating | 0.5 Nm |
| Coupling type | Jaw type |
| Length | 20 mm |
| Shape | Cylindrical |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 10 mm |
| Packaging Type | Box |
| Material | Stainless Steel |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Coupling Size | PB 95 |
| Bore Size | 14 mm |
| Size | 3/4 inch |
| Material | Mild Steel |
| Torque Rating | up to 50 Nm |
| Usage/Application | Industrial |
| Max Speed Rpm | 6000 R/ min |
| Torque | 3150 NM |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| Hardness | 60 HRC |
Devang Rameshchandra Shah (Owner)
Deshna Enterprise
A-604,Humsub, CSL Parmanand, Mehta Road Near Varahi Mata Temple Off, Shankar Lane Kandivali West
Mumbai - 400067, Maharashtra, India