Our range of products include non return valve, three piece butterfly valve, butterfly control valve, gate control valve, quick install butterfly valve and industrial globe valves.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch (15 mm) |
| Valve Type | Swing Check |
| Media | Water |
| Usage/Application | Industrial |
| Pressure | Medium Pressure |
| Finishing Type | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Stainless Steel |
| Material | Cast Iron |
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Size | 25 mm |
| Port Size | 3 " |
| SS Grade | SS304 |
| End Connection | Wafer |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | Manual |
| Material | PVC, Stainless Steel |
| Media | Water |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Pressure | High Pressure |
| Operator | Lever |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Size | 50 mm (2 inch) |
| Port Size | DN 40mm |
| Body Material | Cast Iron (CI) |
| Operation | Lever Operated |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | Manual |
| Material | Cast Iron |
| Media | Water |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Operator | Lever |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Size | DN 40 mm |
| Pressure Rating | PN16 |
| Grade | SS 304 |
| End Connection Type | Screwed |
| Surface Finish | Polished |
| Automation Grade | Manual |
| Working Pressure | High Pressure |
| Rust Resistant | Yes |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Country of Origin | Made in India |
| Working Temperature | -15 Degree C to 140 Degree C |
| Body Material | Cast Steel |
| Material | Stainless Steel |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Cast Iron |
| Seat Material | EPDM |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | Manual |
| Material | Stainless Steel |
| Media | Water |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Pressure | High Pressure |
| Operator | Lever |
| Material Grade | SS 304 |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 1/2' |
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Body Material | Cast Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Red |
| Driving Mode | Manual |
| Country of Origin | Made in India |
| Port Size | 4 " |
| Max. Working Temperature | 120 degree C |
Devang Rameshchandra Shah (Owner)
Deshna Enterprise
A-604,Humsub, CSL Parmanand, Mehta Road Near Varahi Mata Temple Off, Shankar Lane Kandivali West
Mumbai - 400067, Maharashtra, India