Retail Trader of a wide range of products which include ball bearing units, plummer blocks (pillow block bearing housings), metal bearing unit, precision ball bearings, bearing unit lock nuts and pillow block bearing.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Unit Type | Pillow Block |
| Locking Type | Grub Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Bore Size | 30 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Steel Grade | SS 304 |
| Finishing Type | Color Coated |
| Thickness | 33 mm |
| Packaging Type | Box |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 20 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Treatment | Galvanized |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Unit Type | Pillow Block |
| Material | Stainless Steel |
| Bore Size | 20 mm |
| Locking Type | Grub Screw |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Range | 3000 mm |
| Diameter | 500 mm |
| Surface Finish | Color Coated |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 200 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Structure | Round |
| Outside Diameter | 400 mm |
| Surface Finish | Polished |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Self Locking Mechanism | Nylon Insert |
| Shape | Hex |
| Thread Size | M10 |
| Material | Carbon Steel |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Head Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 33 mm |
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 12 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Color | Blue |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Hardness | 90 HRC |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Temperature Range | - 20 to 180 Degree C |
| Country of Origin | Made in India |
| Block Material | Cast Iron |
| Material | Mild Steel |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Bore Diameter | 22 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size | AH 308 |
| Mounting Method | Hydraulic |
| Standard Type | Metric |
| Material | Stainless Steel |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Outer Diameter | 40 mm |
| Thickness | 10 mm |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Washer Size | M3 |
| Size | 10 mm |
| Material | Chrome Steel |
| Surface Finish | Polished |
| Washer Type | Spring Washer |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 5 mm |
Devang Rameshchandra Shah (Owner)
Deshna Enterprise
A-604,Humsub, CSL Parmanand, Mehta Road Near Varahi Mata Temple Off, Shankar Lane Kandivali West
Mumbai - 400067, Maharashtra, India