Providing you the best range of deep groove ball bearings, stainless steel ball bearings, single row ball bearing, linear bush bearing (linear bushing / linear sleeve bearing), industrial ball bearing and angular contact ball bearings with effective & timely delivery.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Bearing Series | 6000 |
| Bore Size | 45 mm |
| Type of Bearing | Deep Groove Ball |
| Material | Stainless Steel |
| Outside Diameter | 100 mm |
| Packaging Type | Box |
| Color | Metallic Grey |
| Country of Origin | Made in India |
| SS Grade | SS 304 |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 11 |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Material | Stainless Steel |
| Bore Size | 20 mm |
| Sealing | Open |
| Clearance | CN |
| Cage Material | Steel |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Finishing Type | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Outer Diameter | 47 mm |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 6201 |
| Closure Type | ZZ (Metal Shield) |
| Bore Diameter (ID) | 12 mm |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Outer Diameter (OD) | 32 mm |
| Width | 10 mm |
| Cage Material | Steel |
| Country of Origin | India |
₹ 299 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 8 mm |
| Outer Diameter | 15 mm |
| Bearing Type | Open |
| Length | 19 mm |
| Series | LM |
| Material | Bearing Steel |
| Dynamic Load | 0.2 kN |
| Seal Type | No Seal |
| Row Type | Single Row |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Bearing Series | 6200 Series |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Grade | SS 304 |
| Bore Size | 25 mm |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Contact Angle | 15° |
| Row Type | Single Row |
| Bore Size | 20 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Number Of Rows | Single Row |
| Outer Diameter | 47 mm |
| Type of Bearing | Angular Contact |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
₹ 999 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 15 mm |
| Bearing Series | UCP |
| Block Material | Cast Steel |
| Bearing Brand | SKF |
| Sealing Type | Double Seal |
| Shaft Fit | Set Screw |
| Duty Rating | Light Duty |
| Center Height | 25 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Grease Nipple | With Nipple |
| Country Of Origin | India |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| NBC Series | 6000 |
| Bore Size | 10 mm |
| Sealing | Open |
| Clearance | C2 |
| Application | Automotive, Industrial, Gearbox, Electric Motor, Railway, Agriculture |
| Country Of Origin | India |
| Packaging | NBC Box |
| Warranty | No Warranty |
| Distribution Type | Stockist |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Bore Size | 1 mm |
| Bearing Series | 600 |
| Sealing | Open |
| Outer Diameter | 3 mm |
| Width | 1.5 mm |
| Material | Chrome Steel |
| Flange | Without Flange |
| Application | RC Model |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bearing Number | 8 |
| Contact Angle | 15° |
| Packaging Type | Box |
| Type of Bearing | Contact Ball |
| Brand | multibrand |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Bore Size | 22 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Shape | Round |
| SS Grade | SS 304 |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Bearing Series | 1200 |
| Sealing | Open |
| Type of Bearing | Self-Aligning |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Bore Size | 15 mm |
| Outer Diameter | 35 mm |
| SS Grade | SS 304 |
| Packaging Type | Box |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Tolerance Class | P6 |
| Contact Angle | 15° |
| Packaging Type | Box |
| Type of Bearing | Precision Ball |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Bore Size | 20 mm |
| SS Grade | SS 304 |
| Outer Diameter | 47 mm |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| No. Of Row | Single |
| Brand | NTN |
| Type of Bearing | Round Thrust Ball |
| Material | Stainless Steel |
| Ss Grade | SS 304 |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Outer Diameter | 24 mm |
| Width | 31 mm |
| Bore Size | 10 mm |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Tolerance Class | P5 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Contact Angle | 15° |
| Bore Size | 8 mm |
| Ball Material | Steel |
| Speed Rating | 20000 rpm |
| Application | CNC Spindle |
| Brand | SKF |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| HCH Series | 6000 |
| Bore Size | 8 mm |
| Sealing | Open |
| Clearance | CN |
| Application | Automotive, Electric Motor, Conveyor, Textile, Agriculture, Industrial Gearbox |
| Country Of Origin | India |
| Cage Material | Steel |
| Packaging | Single Box |
| Warranty | 6 Months |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Cross Section | 3.2 mm |
| Series Code | KA |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Outside Diameter | 50 mm |
| Type of Bearing | Thin Section |
| Shape | Round |
| Thickness | 10 mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Bearing Number | 26 |
| Direction Type | Single Direction |
| Number Of Rows | Single |
| Type of Bearing | Thrust Ball Bearing |
| Material | Stainless Steel |
| Ss Grade | SS 304 |
| Surface Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Outer Diameter | 25 mm |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Configuration | Double Row Deep Groove |
| Bore Size | 10 mm |
| Sealing | Open |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Automotive Industry |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Type of Bearing | Double Ball Bearing |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Polished |
| SS Grade | SS 304 |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Automotive Industry |
| Bearing Number | 11 |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
| SS Grade | SS 304 |
| Bore Size | 22 mm |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Type of Bearing | Spherical |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Finishing | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Outer Diameter | 47 mm |
Devang Rameshchandra Shah (Owner)
Deshna Enterprise
A-604,Humsub, CSL Parmanand, Mehta Road Near Varahi Mata Temple Off, Shankar Lane Kandivali West
Mumbai - 400067, Maharashtra, India